Atskatoties 23 gadus senā vēsturē, Latvijas tā brīža spēcīgākais klubs ​Skonto Čempionu līgas kvalifikācijas otrajā kārtā spēkojās ar grand Kā 'Skonto' pirms 23 gadiem pakutināja nervus 'Barcelona'

Kā 'Skonto' pirms 23 gadiem pakutināja nervus 'Barcelona'

Skonto pret Barcelona spēle

Pavisam nesen noslēdzās Latvijas čempionvienības Riga dalība UEFA Eiropas līgā, kad uz Latviju bija ieradies slavenais Glāzgovas Celtic futbola klubs. Par Skotijas čempionu 51 reizi kronētais klubs bija ļoti spēcīgs un zināms pretinieks, ko nemaz tik bieži Latvijas stadionos nesanāk sastapt. Tomēr atskatoties 23 gadus senā vēsturē, Latvijas tā brīža spēcīgākais klubs Rīgas Skonto Čempionu līgas kvalifikācijas otrajā kārtā spēkojās ar zvaigžņoto Spānijas grandu Barcelona. Turklāt rīdzinieki spēja uzrādīt cienījamu sniegumu un pat mazliet pakutināt pretinieku nervus.

Rīgas Skonto tika dibināts 1991. gadā, un tas joprojām ir titulētākais Latvijas klubs, kaut gan komandas pastāvēšana finansiālu problēmu dēļ beidzās 2016. gadā.

1997. gadā Skonto UEFA Čempionu līgas kvalifikācijas pirmajā kārtā divu spēļu summā ar rezultātu 2:1 uzvarēja Maltas klubu Valleta. Otrajā kārtā rīdzinieku pretinieks bija jau daudz draudīgāks - Spānijas grands Barcelona.

Pirmais mačs notika Barselonas kluba Camp Nou stadionā, un to klātienē vēroja 55 000 skatītāju. Barcelona rindās spēlēja tādas zvaigznes kā: Hoseps Gvardiola, Luišs Figu, Hristo Stoičkovs, un, protams, daudzi citi pasaules augstākā plauktiņa spēlētāji.

Latvijas žurnālists Armands Puče laikrakstā Diena tolaik pēc mača rakstīja: "Skonto futbolisti vairāk bija aizņemti ar līdzpaņemto fotoaparātu un videokameru darbināšanu. Pirmsspēles dienā Latvijas kluba vadība nolēma spēlētājiem parādīt Barselonas skaistākās vietas, un šo ekskursiju pavadīja iespaidīgs spāņu preses eskorts. Mūsu futbolisti pie suvenīru kioskiem pozēja ar sombrero vai Barcelona krekliņiem (tādus šeit var nopirkt katrā pārtikas veikalā), un fotokorespondentiem šādas ainas bija kā saldais ēdiens. Trešdienas rītā avīzes ar lielu labpatiku bija uzlikušas virsrakstus: Kā Rīgas tūristi nospēlēs ar «Barcelona»?"

Un spēle milzīgajā Camp Nou stadionā, kā arī skaistās Barselonas pilsētas apskate, pašmāju futbolistiem patiešām bija kas neredzēts un apbrīnojams.

Tolaik Barcelona treneris bija Nīderlandes speciālists Luijs Van Gāls, kurš pirms mača uzsvēra, ka komanda nav par 100% gatava mačam, tādējādi priekšlaicīgi atrodot atrunas, ja nu mačs neievirzās viņiem vēlamajā gultnē.

Izbraukuma maču Rīgas kluba spēlētāji aizvadīja teicami, divas reizes atrodoties mača vadībā, tomēr pašās beigās piedzīvojot minimālu zaudējumu ar 2:3. "Ja uz Skonto spēlētāju krekliem nebūtu uzvārdu, nudien varētu domāt, ka laukumā cīnās vienādas klases komandas, un diezin vai kādam rastos aizdomas, ka viena no tām pārstāv Latviju," paturpināja Puče.

Pirmos vārtus spēles 25. minūtē Skonto labā guva latvietis Vladimirs Babičevs. Jāatzīst gan, ka Spānijas grands ātri vien, jau pēc divām minūtēm, rezultātu izlīdzināja, tomēr pirmais puslaiks noslēdzās ar kaujiniecisku neizšķirtu 1:1.

Otrā puslaika ievadā Barcelona skatītājus satricināja vēl viens viesu komandas vārtu guvums Pa kreiso malu soda laukumā ielauzās Mihails Miholaps, kurš to no asa leņķa raidīja vārtu virzienā, kāju pieliekot pretinieku aizsargam Avelardo Fernandesam un raidot to savos vārtos. Savukārt neizšķirtu uz rezultāta tablo pēc stūra sitiena 69. minūtē atkal panāca mājinieki.

Lai gan turpinājumā Barcelona spiediens uz rīdzinieku vārtiem bija milzīgs, vārtos lieliski darbojās Aleksandrs Koļinko, kurš visai veiksmīgi mācēja arī pavilkt laiku. Par nožēlu Latvijas klubam, pēc Igora Stepanova spēles ar roku savā soda laukumā mača 90. minūtē, uz Skonto vārtiem tika nozīmēts 11 metru soda sitiens. To veiksmīgi realizēja Hristo Stoičkovs, spēlei noslēdzoties ar 2:3.

Mača labākie momenti (Skonto spēlēja zilajās formās):

Atbildes mačs norisinājās Rīgā, Daugavas stadionā. Visas biļetes tika izpārdotas, un stadions tik lielu cilvēku pieplūdumu nebija manījis kopš 1987. gada, kad Rīgā viesojās Maskavas Spartak. Šo spēli klātienē vēroja 14 000 skatītāju.

Izšķirošās spēles sākumā laba vārtu gūšanas iespēja bija Vitālijam Astafjevam, bet spēles gaitu vairāk vai mazāk kontrolēja viesi no Spānijas. Līdz ar to savu labāko sniegumu nācās demonstrēt Skonto vārtu vīram Koļinko, kurš gan nespēja glābt komandu no 50. minūtē gūtajiem Sonija Andersona vārtiem. Mača turpinājumā vārti netika gūti, rīdziniekiem piedzīvojot zaudējumu ar 0:1, bet divu spēļu summā piekāpjoties ar 2:4.

Vienīgie vārti Skonto-Barcelona spēlē Rīgā, Daugavas stadionā:

Izlasi arī mūsu nākamo rakstu. 'Heat' uzvar Bostonu un NBA finālā spēkosies ar 'Lakers'