Laika gaitā Latviju futbola aprindās
pārstāvējuši, kā arī pārstāv vairāki augsta ranga sportisti.
Speletajiem.com
turpina aizsākto rakstu sēriju, kurā apkopo Latvijas labākos sportistus
futbolā.
Andris Vaņins
Andris Vaņins karjeru uzsāka Latvijas virslīgas klubā FK Ventspils. Pēc sešiem gadiem vārtsargs izmēģināja veiksmi arī Krievijā FK Moskva rindās, taču nespēja nostiprināties galvenās komandas sastāvā. Pēc diviem gadiem Krievijā, Vaņins atgriezās Latvijā. Ar Ventspils klubu vārtu vīrs izcīnījis trīs titulus un vienu Latvijas kausu. 2009. gadā futbolists parakstīja līgumu ar Šveices augstākās līgas klubu FC Sion. Šī kluba rindās Vaņins spēlēja septiņus gadus, kopā iesaistoties 223 mačos. Sion sastāvā Vaņins izcīnījis divus Šveices kausus. 2016. gadā spēlētājs pārgāja uz citu Šveices klubu Zurich, taču pēdējās divās sezonās pazaudējis pamatvārtsarga statusu. Arī Zurich kluba rindās latvietis izcīnījis Šveices kausu. 40 gadus vecajam vārtsargam līgums ar Zurich ir līdz šī gada jūnijam. Raidījumā Par futbolu Vaņins atzina, ka futbolista karjeru beigs, ja klajā nenāks kāds interesants piedāvājums. Latvietis nenoliedza iespēju, ka pievienotos arī kādam Latvijas virslīgas klubam.
Latvijas valstsvienības izlases pamatvārtsarga grožus no Aleksandra Koļinko, Vaņins pārņēma 2008. gadā. Šo gadu laikā viņš izlases kreklā aizvadījis 100 spēļu. Vārtsargs piecas reizes atzīts par Latvijas gada futbolistu. Pēc Kaspara Gorkša karjeras beigām, Vaņins tika iecelts par izlases kapteini.
Juris Laizāns
Juris Laizāns profesionālo karjeru iesāka, kā arī noslēdza, Latvijas virslīgas kluba Skonto sastāvā. Kopumā sportists Rīgas vienībā aizvadījis 137 virslīgas mačus, 17 Eirokausu spēles un 17 Latvijas kausa divcīņas. Skonto sastāvā piecas reizes uzvarējis Latvijas čempionātā un divas reizes virs galvas cēlis Latvijas kausa izcīņas trofeju. Futbolista labākie karjeras gadi aizsākās 2001. gadā, kad par apjomīgu transfēra summu Laizānu savā īpašumā iegādājās Krievijas Premjerlīgas klubs Maskavas CSKA. Šīs vienības rindās latvietis kļuva par Krievijas čempionāta uzvarētāju, Krievijas kausa izcīņas uzvarētāju. 2005. gadā Laizāns kļuva par pirmo latviešu futbolistu, kas ieguvis kādu no Eiropas klubu turnīru kausiem. CSKA triumfēja UEFA kausa izcīņā. Latvietis spēlējis vēl vairākos Krievijas Premjerlīgas un 1. līgas klubos, taču spilgtākie gadi bija tieši CSKA rindās.
Laizāns bija arī viens no līderiem Latvijas valstsvienības izlasē. Viņš piedalījās 113 mačos, tajos gūstot 15 vārtus.
Vitālijs Astafjevs
Arī Vitālijs Astafjevs profesionālo karjeru iesāka un noslēdza Skonto vienībā, kopumā deviņas reizes kļūstot par Latvijas čempionu, kā arī trīs reizes triumfējot kausa izcīņā. Karjeras laikā futbolists spēlējis arī Austrijas komandās – FC Austria un Admira Wacker. Latvietis nepilnas četras sezonas aizvadījis arī Anglijas otrās līgas klubā Bristol Rovers. Sezonu spēlējis arī Krievijas Premjerlīgā, kur Kazaņas Rubin rindās 30 mačos guva desmit vārtus.
Astafjevs kļuva par Eiropas izlašu rekordistu izlasē aizvadīto spēļu ziņā. Viņš valstsvienībā piedalījās 167 mačos, kuros guva 16 vārtus, kā arī 11 gadus bija tās kapteinis. 2017. gadā viņa rekordu pārspēja Spānijas izlases vārtsargs Ikers Kasiljass.
Andrejs Rubins
Andrejs Rubins profesionālās gaitas uzsāka Zviedrijas augstākajā līgā, taču jau nākamajā sezonā atgriezās Latvijā, kur pievienojās Rīgas Skonto vienībai. Trīs sezonu laikā Rubins piedalījās 67 mačos, kuros guva 14 vārtus. Ar to bija pietiekami, lai viņš savā trofeju plauktā pievienotu trīs Latvijas čempiona titulus. Papildus pussargs ir divkārtējs Latvijas kausa ieguvējs. 2000. gada nogalē Rubins kopā ar Aleksandru Koļinko pievienojās Anglijas 1. līgas klubam Crystal Palace. Lai gan latvietim īsti neizdevās nostiprināties Anglijas kluba sastāvā, viņš izcēlās ar diviem skaistiem vārtu guvumiem Anglijas kausa izcīņā – vienu pret Liverpool, otru pret Leicester City. Turpinājumā futbolists pievienojās Krievijas Premjerlīgas klubam Jarosļavas Šiņņik, kur aizvadīja pilnu sezonu, 51 spēlē gūdams četrus vārtus. Nākamajā sezonā Rubins centās izcīnīt vietu Maskavas Spartak sastāvā, ko tolaik trenēja latvietis Aleksandrs Starkovs, taču neveiksmīgi. Latvietis uz vēl vienu sezonu atgriezās Šiņņik ierindā, bet karjeras pēdējos gadus aizvadīja Azerbaidžanas Premjerlīgā.
Rubins bija viens no atslēgas spēlētājiem Latvijas izlasē, kopā iekrājot 117 starptautisko maču pieredzi un gūstot desmit vārtus.