Turpinot iesākto rakstu sēriju par Latvijas
labākajiem sportistiem
futbolā un hokejā, speletajiem.com komanda apskatīja arī basketbola spīdekļus. Tāpat kā citos sporta veidos, arī
basketbolā Latvijas vārdu pasaulē nesuši un joprojām nes ļoti daudz augsta
līmeņa sportisti. Otrā daļa pieejama
ŠEIT.
Gundars Vētra ir pirmais latvietis, kurš spēlēja Nacionālajā basketbola asociācijā (NBA). 1992./1993. gada sezonā Vētra pievienojās Minesotas Timberwolves vienībai, pasaules spēcīgākajā basketbola līgā aizvadot 13 mačus. Latvietis basketbola mekā vienā spēlē vidēji aizvadīja gandrīz septiņas minūtes, kurās atzīmējās ar 3,5 punktiem, 0,5 rezultatīvām piespēlēm un 0,6 atlēkušajām bumbām. Rezultatīvākais mačs basketbolista salīdzinoši īsajā NBA karjerā bija pret Šarlotes Hornets komandu, tajā gūstot 17 punktus.
Pēc atgriešanās no Ziemeļamerikas Gundars Vētra spēlēja Latvijas komandās “Ādaži Rīga” un “Brocēni Rīga”, kā arī spēcīgajā Krievijas klubā Maskavas CSKA. Pēc spēlētāja karjeras beigām basketbolists kļuva par treneri.
Valdis Valters
Latvijas Basketbola savienības mājaslapā teikts, ka Valdis Valters bija viens no pasaules labākajiem saspēles vadītājiem 20. gadsimta astoņdesmitajos gados. “Valtera unikālā intuīcija un spēles garša meistara gaitās izpaudās ne tikai rezultativitātes rekordos, bet arī partnerus un skatītājus sajūsminošās piespēlēs,” minēts LBS mājaslapā.
Lielāko karjeras daļu Valters pārstāvējis Rīgas VEF ierindas, bet spēlējis arī BK Brocēni, Rīgas laiks, SWH/Dumle, ASK/Brocēni komandās. Kopumā basketbolists bijis devinkārtējs Latvijas čempions.
Spēlējot Padomju Savienības izlasē, Valters kļuvis par pasaules čempionu un vicečempionu, kā arī divreiz palīdzējis izcīnīt Eiropas čempiona titulu. Basketbolists pārstāvējis arī Latvijas PSR izlasi un Latvijas brīvvalsts komandu.
Valters bija viens no Latvijas Basketbola līgas (LBL) iniacatoriem, kā arī dibinājis Latvijas Jaunatnes basketbola līgu. Sportists ir tēvs diviem dēliem – Sandim un Kristapam, kuri arī aizvadīja profesionāla basketbolista karjeras.
Andris Biedriņš
Andri Biedriņu 2004. gada NBA draftā ar vienpadsmito numuru izvēlējās klubs Goldensteitas Warriors. Tādējādi Biedriņš kļuva par pirmo jebkad draftā izvēlēto Latvieti un otro, kurš spēlējis NBA.
Pirmā sezona, tolaik tikai 18 gadus vecajam centra spēlētājam, bija sava veida iejušanās laiks, tāpēc viņš nespēja uzrādīt savu labāko sniegumu. 212 centimetrus garā sportista ziedu laiki sākās 2006./2007. gada sezonā, kad galvenā trenera amatu ieņēma Dons Nelsons, kurš Biedriņam uzticēja vietu starta pieciniekā.
Kopumā Biedriņš Ziemeļamerikas laukumos pavadīja desmit sezonas – deviņas Goldensteitas kluba rindās, bet karjeru noslēdza Jūtas Jazz vienībā. Desmit sezonu laikā basketbolists aizvadīja 516 mačus, no kuriem 311 uzsāka starta pieciniekā. Vidēji vienā mačā guva 6,3 punktus, 7 atlēkušās bumbas un atdeva 0,9 rezultatīvas piespēles. Rezultatīvāko spēli latvietis aizvadīja 2006. gadā pret Denveras Nuggets, kad guva 31 punktu.
Kristaps Porziņģis
Kristaps Porziņģis ir pagaidām labākais NBA spēlējošais latvietis – gan rezultativitātes, gan lomas komandā, atalgojuma un citu faktoru kontekstā. Porzinģis ir pārspējis un uzstādījis vairākus NBA rekordus.
Porziņģa karjera aizsākās Spānijas augstākajā līgā, tāpēc nākamais loģiskais solis, kāpjot pa karjeras kāpnēm, bija pieteikšanās NBA draftam. 2015. gadā latvieti ar ceturto numuru izvēlējas Ņujorkas Knicks. Lai gan sākotnēji Ņujorkas kluba nievāja Porziņģa piesaisti, liepājnieks ātri vien pierādīja, ka ir pietiekami kvalitatīvs spēlētājs arī pasaules spēcīgākajā līgā. Knicks sastāvā Porziņģis aizvadīja 186 spēles, spēlē vidēji gūstot 18,4 punktus un savācot septiņas atlēkušās bumbas.
2018. gada 7. februāra spēlē pret Milvoki Bucks Porzinģis iedzīvojās savainojumā, pārraujot ceļgala krusteniskās saites. Tādējādi 221 centimetrus garais sportists bija spiests pārtraukt sezonu un izlaist arī nākamo.
2019. gada 31. janvārī maiņas darījumā Porziņģis nonāca sava tagadējā kluba Dalasas Mavericks sastāvā, kur dala līdera lomu ar slovēņu sportistu Luka Dončiču. Šosezon latvietis piedalījās 51 spēlē, vidēji gūstot 19,2 punktus un 9,5 atlēkušās bumbas. Viņa vienā spēlē iemesto punktu rekords ir uzstādīts Knicks sastāvā, kad vienradzis guva 40 punktus.